Se afișează postările cu eticheta copii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta copii. Afișați toate postările

duminică, 17 martie 2013

Duminica Lăsatului sec de brânză

"Parintii care cunosc bine vechile randuieli liturgice din perioada Triodului ne spun ca tema izgonirii lui Adam din rai legata de Duminica Lasatului sec de branza reprezinta o transpunere a expulzarii temporare a penitentilor in afara bisericii, care odinioara avea loc atunci. Acestia trebuiau sa ramana in afara usilor bisericii (ca oarecand Adam in fata usilor incuiate ale raiului) si sa-si planga pacatele pana la sfarsitul Postului Mare, cand erau reintrodusi in ea impreuna cu cei care inca nu faceau parte din comunitatea bisericeasca. De aceea imnografia acestei Duminici se intemeiaza pe imaginea lui Adam tanguindu-se inaintea portilor raiului."
Text citat de aici.






joi, 6 decembrie 2012

6 decembrie, de moş nicolae

După ce am sărbătorit Moş Nicolae la grădiniţă am ieşit la o mică plimbărică pentru că soarele ne-a făcut puţin cu ochiul.....





joi, 12 ianuarie 2012

Moş Crăciun

Moş Crăciun te aştept să vii
Pe o rază de lumină
Vino cu desaga plină
Să-mi aduci multe jucării.

Moş Crăciun în seara asta
Bate-ncet la orice geam
Şi întreabă dacă-n casă
Sunt ori nu copii şi lasă
Daruri pe la cine spune
Cântece şi-o poezie.


Setup: 
Canon 50D, Canon 24-105mm L





aparate foto

Moş Nicolae

De un timp ghetele mele
Parcă poartă-n vârfuri stele
N-ai ghicit secretul meu?
Că le lustruiesc mereu.

Îmi tot zice mie tata
Trebuie să fie gata
Că azi, mâine în odaie
Vine moşul Nicolae.



Setup: 
Canon 50D, Canon 24-105mm L





aparate foto